Pieczony dorsz z sosem aioli

| wtorek, 5 lutego 2013
Pieczony dorsz z sosem aioli

Dużo ryb i morskich owoców jemy ostatnio. Jeszcze trochę, a w ogóle zrezygnujemy z mięsa stworzeń lądowych. Tym razem wróciłam ze sklepu trochę zdorszona, robiąc w drodze powrotnej burzę mózgu w temacie podania. Miałam ochotę na odstępstwo od utartych schematów i wpadłam na sos aioli. To pyszny, gęsty, czosnkowo–rybny majonez domowy, do delikatnej ryby w sam raz. Od razu przypomniał mi się Francuz, od którego nauczyłam się go przyrządzać. Nie zaiskrzyło między nami, ani on mnie nie polubił, ani ja jego. Uparcie nie nazywał mnie moim imieniem, ale dość pogardliwie mówił do mnie: „Dziewczyna! Przynieś polędwiczki!”, co brzmiało bardziej jak: „Dzieczina! Pszinesz poledwiczki!”. Irytowało mnie to dość, bo miał dobrą pamięć, a robił to chyba celowo, żeby oddać swój dość lekceważący stosunek do mnie.

Generalnie – nie jestem w stanie zrozumieć, dlaczego niektórzy kucharze twierdzą, ze w kuchni nie da się pracować bez wyzwiski, przekleństw i pokrzykiwania na podwładnych. To są jakieś kompletne niedorzeczności. Takiego furiata po miesiącu wyrzuciliby z biura. Atmosfera w pracy nie tworzy się sama z kosmosu, ale kreują ją ludzie. Jeśli ludzie są w porządku, atmosfera jest taka sama. Wydaje mi się to proste. Takie myślenie to usprawiedliwianie poniżania innych i wyżywania się na nich.

Dość już przemowy Obrońcy Uciśnionych, teraz część niegorsza. Filet z dorsza.

Pieczony dorsz z sosem aioli

Czas przygotowania: 1 godzina

Składniki dla dwóch osób:

 • dwa filety z dorsza
 • sos aioli (tej ilości starczy na więcej porcji, lub do innych dań)

smarowanie dorsza sosem aioli

Przygotujcie sos aioli. Włączcie piekarnik na 190 stopni, termoobieg. W posmarowanej masłem blaszce ułóżcie posolone i popieprzone filety. Posmarujcie je grubo sosem aioli. Gdy piekarnik jest rozgrzany, przełączcie na termoobieg z górnym opiekaniem, a kratkę przełóżcie na wyższą półkę. Wstawcie rybę. Sos powinien się zapiec z zewnatrz, a w środku być kremowy, ale jeśli tak nie jest, nie przejmujcie się. Nam za pierwszym razem się trochę rozwarstwił i wprawdzie zostało trochę na rybie, reszta zmieniła się w oliwę. Oliwą polaliśmy ryż i fasolkę szparagową, z którymi serwowaliśmy dorsza i było pyszne.

pieczony dorsz z sosem aioli

Rada: Najlepiej smakuje z ryżem, bądź puree ziemniaczanym i mało wyraźnym dodatkiem warzywnym, np. fasolką szparagową, groszkiem zielonym, szparagami, grillowaną cukinią. Można oczywiście skropić cytryną.

– Ale ten sos był pyszny, szkoda że go wczoraj na kanapki nie spróbowałem.
– Przecież zostało jeszcze pół pojemnika w lodówce.
– Naprawdę? Extra!

W niedługim czasie zjadł pół chleba, krojąc sobie kromka po kromce, smarując masłem i sosem aioli.

4 komentarze

 1. Marzynia Mamcia
  5 lutego 2013

  Co do wstępu odnieść się nie mogę, z braku materiału porównawczego (jedynym Kucharzem, z którym pracowałam, była Babcia Bronia; klęła tylko wtedy, gdy stwierdziła, że np. znowu Ciota ze wsi zazionęła ciasto). Sosu aioli nie robiłam, bo nigdy nie mam tych rybek. Bardzo ujął mnie Twój pan, który smarował se chleb MASŁEM pod tłusty sos. Tak trzymać!!! (aczkolwiek np. Stryk Jędrzej by se posmarował smalcem, hłe, hłe…)

  Odpowiedz
  • Wielka Pyszność
   5 lutego 2013

   Ja małe rybki kupuję wtedy, gdy obczaję jakąś promocję. A mój pan się cholesterolom nie kłania.

 2. ania
  20 sierpnia 2013

  a ile ta rybka ma siedzieć w piekarniku?? ;)

  Odpowiedz
  • Wielka Pyszność
   20 sierpnia 2013

   Kiedy sos się zapiecze to i rybka powinna być gotowa, jeśli jest z dorszowatych. Jeśli bardziej zwarta, to około 15-20 minut.

Pozostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Wypełnienie wszystkich pól jest wymagane.Komentarz